Read Decameron by Giovanni Boccaccio Free Online


Ebook Decameron by Giovanni Boccaccio read! Book Title: Decameron
The author of the book: Giovanni Boccaccio
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 532 KB
Edition: Oğlak Yayıncılık
Date of issue: 2011

Read full description of the books:

"Giovanni Boccaccio (1313-1375) İtalyan dilinde düzyazının temelini atan yazardır. Yazı dili olarak Latincenin kullanıldığı on dördüncü yüzyıl İtalya'sında, Boccaccio başyapıtı "Decameron"u halk ağzıyla (İtalyanca) yazmış, bu kitabında hem bir çağın günlük yaşama biçiminden gerçekçi gözlemler aktarmış, hem de İtalyan dilinin daha sonraki gelişme aşamalarına kaynak oluşturacak bir düzyazı düzeni kurmuştur." (...)

"Boccaccio'nun 1349-1353 yılları arasında yazdığı başyapıtı 'Decameron' on gün boyunca anlatılan yüz öyküden oluşur. Günde on öykü anlatılır. Her günü bir kral ya da kraliçe yönetir. Yazar 'Decameron'un önsözünde kitabın özelliklerini açıklar, sevenlerin, özellikler de seven kadınların acılarını hafifletmeyi amaçladığını belirtir. 'Decameron' gelişmekte olan Floransa burjuvazisinin, işleri nedeniyle sık sık uzak ülkelere giden kocalarının dönüşünü beklemekle ömür tüketen kadınları için yazılmıştır.

Veba salgınından kaçmak için bir araya gelen yedi genç kadınla üç genç erkek "gönüllerince yaşayarak gülüp eğlenmek, aklın sınırları dışına taşmayan zevkler tadabilmek" amacıyla, önce Fiesole dolaylarında bir evde, sonra da bir şatoda konaklarlar. Her gün (cumartesi ile pazar dışında) öğleden sonra, her biri bir öykü anlatır. Öykünün konusunu günün yöneticisi (kral ya da kraliçe) belirler. Birinci ve dokuzuncu günde ise, herkes istediği öyküyü anlatır. Böylece yüz öykü anlatılmış olur. Mutluluklar, gönül yaraları, kadın erkek ilişkileri, yerinde verilen yanıtlar, çıkar peşinde koşan din adamları, öykülerin başlıca konularını oluşturur. Her günün bitiminde yemek yenir, şarkı söylenir, dans edilir."
-Rekin Teksoy

Eksiksiz ve sansürsüz ilk ve tek Decameron da hak ettiği yerde... elbette Oğlak Klasikleri arasında.

Read Ebooks by Giovanni BoccaccioRead information about the author

Ebook Decameron read Online! Giovanni Boccaccio (1313 – 21 December 1375) was an Italian author and poet, a friend and correspondent of Petrarch, and an important Renaissance humanist in his own right and author of a number of notable works including the Decameron, On Famous Women, and his poetry in the Italian vernacular. Boccaccio is particularly notable for his dialogue, of which it has been said that it surpasses in verisimilitude that of just about all of his contemporaries, since they were medieval writers and often followed formulaic models for character and plot.


Ebooks PDF EpubAdd a comment to Decameron
Read EBOOK Decameron by Giovanni Boccaccio Online free

Download PDF: decameron.pdf Decameron PDF