Read A ještě něco… by Eoin Colfer Free Online


Ebook A ještě něco… by Eoin Colfer read! Book Title: A ještě něco…
The author of the book: Eoin Colfer
ISBN: 8025702596
ISBN 13: 9788025702598
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 8.88 MB
Edition: Argo
Date of issue: 2010

Read full description of the books:

Jak jinak oslavit třicáté výročí vydání slavného cyklu Douglase Adamse Stopařův průvodce Galaxií, textu, který navždy proměnil naše postoje k dvouhlavým mimozemšťanům, ginu s tonikem, dějinám vlastní planety, hlasité hudbě, ojetým propisovačkám, robotům, čaji a zejména ručníkům? Jak jinak uctít autora, který nás naučil, že „trilogie“ je sága o pěti svazcích? Jak jinak zavzpomínat na člověka, který nás umí zas a znovu rozesmávat, a neronit přitom slzy sentimentálního dojetí? Jak jinak než s trochou zlomyslnosti i pokory (a se svolením Adamsovy manželky, pochopitelně) dopsat a vydat šestý díl! Eoin Colfer je irský spisovatel a komik, autor knižní série o Artemisu Fowlovi.

Read Ebooks by Eoin ColferRead information about the author

Ebook A ještě něco… read Online! Eoin Colfer (pronounced Owen) was born in Wexford on the South-East coast of Ireland in 1965, where he and his four brothers were brought up by his father and mother, who were both educators.

He received his degree from Dublin University and began teaching primary school in Wexford. He has lived and worked all over the world, including Saudi Arabia, Tunisia and Italy. After the publication of the Artemis Fowl novels, Eoin retired from teaching and now writes full time. He lives in Ireland with his wife and two children.
Ebooks PDF EpubAdd a comment to A ještě něco…
Read EBOOK A ještě něco… by Eoin Colfer Online free

Download PDF: a-jet-nco.pdf A ještě něco… PDF